"IZDZĪVOT ZIEMASSVĒTKUS" AR LATVIJAS OKUPĀCIJAS MUZEJU

   Ziemassvētki ir vieni no gaidītākajiem gada svētkiem, un it kā pašsaprotami šķiet, ka katrs pats izvēlas, kā tos svinēt – iet vai neiet uz baznīcu, kādas dāvanas pirkt un kādus ēdienus likt galdā. Kādam tie asociējas ar mandarīniem un piparkūkām, kādam tikai ar brīvdienām un iespēju atpūsties, kādam ar iespēju satikties ar ģimenes locekļiem.

    Bet kā bija Padomju laikos? Mūsdienu jaunieši pat nespēj iedomāties, ka tos nedrīkstēja brīvi svinēt. Padomju okupācijas gados totalitāra režīma apstākļos šos svētkus un tradīcijas uzskatīja par nevēlamiem,  aizstājot tos ar Jaungada svinībām un liedzot cilvēkiem iespēju svinēt kā agrāk. Taču cilvēki arī šajos apstākļos meklēja iespējas un atrada veidus, kā svinēt Ziemassvētkus pēc vecajām tradīcijām.

  Decembrī, pirms pašiem Ziemassvētkiem, Krāslavas ģimnāzijas 9. klasēm un 12. klasei bija iespēja piedalīties Latvijas Okupācijas muzeja tiešsaistes nodarbībās “ Izdzīvot Ziemassvētkus” . Nodarbības laikā skolēni uzzināja, kas ir Ziemassvētki un kā tos svinēja Latvijas neatkarības laikā, uzzināja, kā cilvēki izsūtījumā un apcietinājumā prata sagādāt sev Ziemassvētkus ar eglīti, atsūtītu no Latvijas vai izgatavotu no slotas zariem, ar pieticīgu maltīti un ar klusi dziedātu dziesmu. Skolēni uzzināja, kā padomju ideoloģijas ietekmē mainījās svētku tradīcijas. Šī nodarbība parādīja cilvēku spēku un izturību, spēju pretoties padomju režīma varai un ideoloģijai, prasmi izdzīvot un tomēr svinēt Ziemassvētkus.

Ielūkosimies 12.klases jauniešu atsauksmēs pēc nodarbības:

- "Okupācijas muzeja nodarbības laikā es paplašināju savas zināšanas par Ziemassvētku svinēšanu Latvijā 20.gadsimtā. Īpaši interesanti bija iepazīties ar 30-to un 40-gadu žurnālu plakātiem un tajos atainotajiem simboliem, caur kuriem atklājās varas attieksme pret Ziemassvētkiem. Intervijas ar tā laika lieciniekiem palīdzēja labāk izprast to, kā Padomju vara pakārtoja svētku svinēšanu savai ideoloģijai. Piemēram, mani pārsteidza stāsts par to, kā cietumā cilvēki veidoja eglīti no slotas zariem un skaitīja dzejoļus, tādā veidā apliecinot gan savu piederību tradīcijām, gan gara spēku. Nodarbība palīdzēja novērtēt brīvības nozīmi un iespēju mūsdienās svinēt Ziemassvētkus atklāti." ( Alise B.)

- "Okupācijas muzeja nodarbība sniedza ieskatu par Ziemassvētku svinēšanu 20. gadsimtā. Interesanti bija redzēt tā laika plakātus un dzirdēt liecinieku stāstus, īpaši par to, kā cietumā svinēja Ziemassvētkus. Tas lika novērtēt tradīcijas un brīvību mūsdienās." (Alekss)

-  "Latvijas Okupācijas muzeja nodarbība “Izdzīvot Ziemassvētkus” bija ļoti interesanta un saturīga. Varēja uzzināt, kā cilvēki padomju okupācijas gados svinēja Ziemassvētkus, kā sagādāja sev Ziemassvētku eglīti un glabāja vecās tradīcijas. Pirms šīs nodarbības nebiju zinājusi, ka agrāk netika svinēti Ziemassvētki un, ka tos aizstāja ar Jaunā gada svinībām. Šī nodarbība lika aizdomāties par to, cik garā stipri cilvēki bija agrāk – viņi, neskatoties ne uz ko, pretojās padomju režīmam, lai tikai nosvinētu šos brīnišķīgos svētkus. Iesaku šo nodarbību ikvienam jaunietim, jo var uzzināt kaut ko jaunu, ko agrāk nebiji pat dzirdējis! " (Jūlija)

- "Nodarbība bija izglītojoša un ļāva saprast, kā svētki tika svinēti, ņemot vērā politiskos un sociālos ierobežojumus. Liela uzmanība tika pievērsta tam, kā Latvijas iedzīvotāji centās saglabāt tradicionālās Ziemassvētku svinēšanas paražas, neskatoties uz to, ka daudziem reliģiskie rituāli un dievkalpojumi bija aizliegti vai ierobežoti. Tas bija laiks, kad cilvēki mēģināja apvienot svētkus ar dzīves izaicinājumiem un pārdzīvotām traģēdijām, uzturot ticību. Kaut gan daudzi fakti par vēsturi bija piemirsušies, es varēju visu saprast un iedziļināties šajā tēmā." ( Tereza)

Jaunieši aktīvi iesaistījās diskusijās un atbildēja uz jautājumiem, ko viņiem nozīmē Ziemassvētki. Skolotājas dalījās ar savu pieredzi, kā tika svinēti Ziemassvētki padomju laikos bērnībā. Nodarbības noslēgumā vidusskolēni labāk izprata, kā okupācijas apstākļos cilvēki spēja pretoties padomju varas ideoloģijai un saglabāja Ziemassvētku tradīcijas. 

 Bet gada noslēgumā saņēmām Latvijas Okupācijas muzeja pateicību par sadarbību 2024. gadā.

- Krāslavas ģimnāzijas skolotāj! Pateicamies par sadarbību 2024. gadā!

Aicinām noskatīties mūsu video sveicienu: https://www.youtube.com/watch?v=SWOBqDpkitM

Dzintra Rateniece un Inga Skerškāne,

Krāslavas ģimnāzijas vēstures un sociālo zinību skolotājas

Autoru foto

#Okupacijasmuzejs