Karjeras tests
______________________________
LU karjeras tests
Ja reiz esi te ielūkojies/-usies, tātad meklē atbildes par to, kas Tevi interesē un ko nākotnē varētu studēt.
Izpildot šo testu, saņemsi atbildes uz tev aktuālajiem jautājumiem par studijām un nākotnes karjeru.
15 video stāsti par profesijām
Lai palīdzētu bērniem atrast savu aicinājumu un nākamo profesiju, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija piedāvā 15 profesiju video stāstus, kuros jaunie speciālisti, uzņēmumu un organizāciju vadītāji stāsta un rāda par profesiju ikdienas izaicinājumiem.
Materiāli ir veidoti pēc Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pasūtījuma.
Jaunietis darba tirgū
Aprīlī Krāslavas Valsts ģimnāzijā notika attālinātais semināru cikls "Jaunietis darba tirgū: pieredze un izglītība - kur ir balanss?". To organizēja www.prakse.lv ZOOM vidē 10. un 11.klašu skolēniem.
Semināra mērķi - izglītot Latvijas vidusskolu vecāko klašu audzēkņus par nākotnes darba tirgus perspektīvām, kā arī palīdzēt izvēlēties sev piemērotu profesiju un augstākās izglītības iestādi, kur izvēlēto profesiju apgūt.
Pastāstīt par jaunākajiem projektiem, kas palīdz orientēties profesiju daudzveidībā. Iepazīstināt jauniešus ar darbā pieņemšanas procesu. Lasīt tālāk...
Kur tālāk iet mācīties?
Ja interesē tālākizglītība kādā no šīm jomām– Dārzkopība, Kokkopība (arborists), Būvniecība, Floristika, Ēdināšana, Viesmīlība, tad iepazīsti mācību iespējas mūsu skolā – Bulduru Dārzkopības vidusskolā, Jūrmalā! www.bulduri.lv
Piedalies Atvērto durvju dienā Tiešsaistē 8.aprīlī plkst. 15:00! https://bulduri.lv/atverto-durvju-diena-bulduros-online-8aprili-1500/
Profolio pašizziņas testi - palīgs karjeras izvēlē
Ko darīsi pēc skolas pabeigšanas?
Veiksmīgs karjeras ceļš sākas ar sevis iepazīšanu un zināšanām par to, kas tu esi un ko tu vari piedāvāt citiem. Viens no labākajiem veidiem, kā izzināt sevi un līdz ar to veicināt apzinātu profesijas izvēli, ir dažādi testi.
Profolio karjeras testi palīdz jaunietim iegūt priekšstatu par sevi un saprast, kāda nodarbošanās viņam ir vispiemērotākā. Uz to mudina arī pašraksturojuma sadaļa, kurā pieejamā informācija ļauj skolēnam izveidot respektablu pašraksturojumu. Karjeras mērķu sadaļa iemāca izvirzīt pareizos mērķus un mudina uz to sasniegšanu. Savukārt panākumu portfolio ļauj skolēnam atskatīties uz svarīgākajiem sasniegumiem. Citas praktiskās iemaņas sniegs CV un motivācijas vēstules izveides sadaļa, kas skolēnam māca pareizi strukturēt savas prasmes, zināšanas un pieredzi.
Panākumu skola
Kāpēc #PanākumuSkola?
Mēs ticam jauniešu potenciālam. Mēs zinām, ka viņi ir nākotnes līderi, tomēr ne visiem jauniešiem ir vienādas iespējas realizēt savu potenciālu.
Kā strādā #PanākumuSkola?
Uzrunājot jauniešus, saprotamā veidā, klātienes semināros un tiešsaistē.
Ko dara #PanākumuSkola?
Mēs veicinām izveidot noderīgu kontaktu loku un nododam nepieciešamās zināšanas, lai atbalstītu Tevi ceļā uz nozīmīgu karjeru un piepildītu dzīvi. Mēs sniedzam apmācības iedvesmojošos semināros un e-apmācības, veidojam izglītojošu saturu jauniešiem, kas piemērots pašreizējam darba tirgum, ekonomiskajai un tehnoloģiskajai situācijai.
Skaties iedvesmojošus video šeit -https://panakumuskola.lv/video/
Katru piektdienu - karjeras diena!
Programmēšanas inženieris
12.klašu skolēni tiešsaistē tikās ar nākotnes profesijas pārstāvi – programmēšanas inženieri Dāvidu Babrovski, kurš ir arī mūsu skolas absolvents un Vītolu fonda stipendiāts. Jau skolā Dāvidam patika matemātika, informātika, vizuālā māksla. Un vēl – Dāvids ar aizrautību lasīja zinātnisko fantastiku!
Pēc skolas beigšanas, Dāvida brāļi nolēma pievērst viņu “savai ticībai – programmēšanai”. Lēnām viņš sāka apgūt tās pamatus. Dāvidam ir darba pieredze arī citās jomās – darbs “Labiekārtošana D” un veikalā par krāvēju. Šie darbi lika saprast – intelektuālais darbs tiek augstāk vērtēts un labāk atalgots nekā fizisks darbs. Katram savi talanti.
Dāvids Babrovskis stāsta: “Es iestājos Daugavpils universitātē programmēšanas nodaļā. Man patīk manis izvēlētā profesija un patīk universitāte! Kaut arī manā grupā no 60 studentiem ir palikuši tikai 7. Daudzi domā, ka būs viegli, bet – augstākā matemātika liek pasvīst un pārbauda tavu profesijas izvēli. DU jau studentu vidū darba devēji meklē darbiniekus, ir stipendija, studentu padome, sporta aktivitātes, projekti.”
Dāvids demonstrēja savus darbus programmēšanā – spēles, uzdevumus, labirintus, angļu valodas testu. Jaunieši ar aizrautību piedalījās aktivitātēs, bet noslēgumā uzdeva jautājumu: - Vai sarežģīti mācīties IT, ja nav pamatzināšanu?
Dāvids atbildēja: - Ja ir griba un neatlaidība – var visu!
Paldies jaunajam programmētājam par tikšanos un gaidīsim atkal.
Pedagogs karjeras konsultants – Skaidrīte Gasperoviča
Par studijām Daugavpils universitātē lasi šeit – https://du.lv/
Kļūšu par profesionāli!
Izglītības iespējas
Latvijas iedvesmas stāsti.
TUESI.LV - stāsta stāstus par jauniem un iedvesmojošiem cilvēkiem dažādās Latvijas vietās, kuri ar savu darbu un piemēru veido labāku Latviju.
2 stāsti ir arī no Krāslavas - vieglatlēts un šķēpmetējs Dmitrijs Silovs un deju studiju “STOPTIME Dance Studio” vadītājs Aleksandrs Lukša.
Projektu TUESI.LV īsteno biedrība „NEXT” sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju.
Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir „Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. TUESI.LV ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm.
Metodiskais atbalsts skolēniem
Tavas karjeras izvēles pamatsoļi https://youtu.be/6a_ZzHlT6Oo
Kā veiksmīgi uzsākt studijas augstskolā https://youtu.be/-QDPqvjOfHA
Kāpēc izvēlēties IT nozari? https://youtu.be/hKuS5YDqMzY
Karjera IT nozarē? https://youtu.be/e-qBTf4qapY
Mācību priekšmeti, kuri palīdz apgūt prasmes https://youtu.be/HAdeENyW5oc
Video materiāli, kas tapuši 2020. gada Karjeras nedēļas laikā.
Diskusija jauniešiem: https://youtu.be/csxpR1BPdGU
Diskusija vecākiem: https://youtu.be/SQiLyPrJEiw
VIAA Youtube konts: https://www.youtube.com/user/VIAAlv
Visas aktualitātes @TavaiKarjerai FB kontā: https://www.facebook.com/TavaiKarjer
Karjeras diskusijas rosināšanai
Jaunieša saruna ar vecākiem https://www.youtube.com/watch?v=OvBVHWDDIkU
Animācija: Dēls vēlas apgūt profesiju https://www.youtube.com/watch?v=M6VQS1LO2as
Animācija: Vecāki virza meitu medicīnā https://www.youtube.com/watch?v=zzh25VRmgog
Mani palīgi nākotnes karjeras izvēlē
Kur meklēt palīdzību nākotnes karjeras izvēlē?
Atbildi var atrast šeit, karjeras testos - www.niid.lv, www.profesijupasaule.lv
RSU aicina vidusskolēnus tiešsaistē “pielaikot studijas”
Pētnieciskā žurnālistika, Vides politika un klimata izmaiņas, Indijas reģionālā un globālā politika, ES tiesības, Līderība un efektīva vadība, Sociālais darbs ar ģimeni, Veselības informācija – šie un daudzi citi Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studiju kursi akcijas Pielaiko studijas ietvaros nu uz brīdi atvērti ikvienam interesentam. Ikgadējā akcija veidota kā palīginstruments jauniešiem ceļā uz īstās studiju programmas izvēli. Pielaiko studijas ļauj pievienoties RSU studentiem lekcijās un nodarbībās, lai gūtu pilnīgāku iespaidu par iecerētās studiju programmas saturu, formātu un mācībspēkiem. Epidemioloģiskās situācijas dēļ lekcijas lielākoties notiks tiešsaistē.
RSU medicīnas studente Annija Anete Ule norāda, ka tieši pēc dalības akcijā Pielaiko studijas sākusi aktīvi gatavoties studijām. “Tikai iekāpjot medicīnas studenta kurpēs un pievienojoties mikrobioloģijas nodarbībā, es sapratu, ka mani patiesi aizrauj šī joma, turklāt es pārstāju baidīties, ka šī studiju programma man nebūs pa spēkam,” norāda Annija, kurai RSU nu rit jau otrais studiju gads. Iespēju iejusties studenta ādā līdz šim ik gadu izmantojuši simtiem skolēnu, turklāt šogad, pateicoties tiešsaistei Zoom un Panopto platformās, piedalīties varēs daudz plašāks skaits interesentu. Lai gan rudens semestra lekciju grafiks tiek nemitīgi papildināts, jau patlaban RSU mājaslapā var pieteikties uz lekcijām latviešu un angļu valodās 33 studiju kursos dažādās sociālo zinātņu un veselības aprūpes studiju programmās.
Eiropas studiju fakultātē jauniešiem pieejamas lekcijas par politisko kultūru, vides politiku, Indijas reģionālo un globālo politiku, kā arī par ASV iekšpolitiku un ārpolitiku (angliski). Komunikācijas fakultātes paspārnē vidusskolēni gūs ieskatu stilistikā un rediģēšanā, kā arī pētnieciskās žurnālistikas attīstībā, formātos un metodēs. Savukārt Juridiskās fakultātes piedāvājumā ir tādas tēmas kā Eiropas Savienības tiesības un mantojuma tiesības.
Tikmēr Morfoloģijas katedras mācībspēki piedāvā uz brīdi iekāpt topošā ārsta, rehabilitācijas speciālista vai cita veselības aprūpes jomas eksperta kurpēs, apgūstot elpošanas orgānu sistēmu vai muguras muskuļu uzbūvi, kā arī citas medicīniskas tēmas. Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte piedāvā iedziļināties veselības jēdzienā, tās izvērtēšanas pieejās, demogrāfiskajos rādītājus un citās tēmās. Savukārt māszinību docētāji skolēniem ļaus ieskatīties studiju kursos, kas aptver līderības un efektīvas vadības, aprūpes filosofijas, veca cilvēka aprūpes un citas tēmas. RSU apgūstama arī studiju programma Sociālais darbs, kuras mācībspēki vidusskolēniem piedāvās virkni profesijā ievadošu lekciju.
Līdz pavasarim lekcijas un nodarbības plāno piedāvāt vēl virkne RSU fakultāšu, tāpēc Pielaiko studijas kalendāram aicinām sekot līdzi visa akadēmiskā gada garumā.
Lai arī akcija galvenokārt domāta vidusskolēniem, pieteikties aicināts ikviens interesents. Pieteikšanās RSU mājaslapā.
Karjeras nedēļa šogad notiek tiešsaistē
No 26. līdz 30. oktobrim visā Latvijā gan klātienē, gan tiešsaistē norisinās Karjeras nedēļa, kuru jau astoto gadu sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA).
Ņemot vērā Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumus valstī, Karjeras nedēļas pasākumi, radošās darbnīcas un diskusijas 2020. gadā galvenokārt notiek attālināti un tiešsaistē. Karjeras nedēļa šogad ir veltīta karjeras lēmuma pieņemšanas procesam, izmantojot profesijas izvēlei pieejamos resursus, ieklausoties skolotāju, karjeras konsultantu, ģimenes locekļu, darba devēju, draugu un sabiedrībā zināmu jauniešu pieredzē.
“Karjeras izvēlē ir iesaistīti daudzi jaunieša dzīvē nozīmīgi cilvēki - skolotāji, karjeras konsultants, ģimenes locekļi, draugi. Šī gada Karjeras nedēļas laikā aicināsim audzēkņus ieklausīties dažādu veiksmīgu profesionāļu pieredzes stāstos un uzzināt par iespējām saņemt atbalstu savas izglītības tālākā ceļa izvēlē,” akcentē VIAA direktore Dita Traidās.
Lai mudinātu jauniešus ieklausīties gan sevī, gan citos un izmantot viņiem plaši pieejamo karjeras atbalstu no skolotājiem, karjeras konsultantiem un vecākiem, kā arī pieņemt izsvērtu lēmumu par savu karjeru, 2020. gada Karjeras nedēļas sauklis ir “Klau! Sadzirdi savas iespējas”.
Viens no Karjeras nedēļas centrālajiem pasākumiem būs tiešsaistes diskusija skolotājiem, karjeras konsultantiem un vecākiem 27. oktobrī, kuras laikā moderatora Edija Boša vadībā tās dalībnieki diskutēs par paaudžu atšķirībām un ģimenes lomu karjeras izvēles jautājumos. Savukārt 28.oktobrī moderators Magnuss Eriņš vadīs tiešsaistes pasākumu jauniešiem, kurā piedalīsies karjeras eksperti un Latvijā zināmi uzņēmēji. Tajā ar savu pieredzi karjeras izvēlē dalīsies arī panākumiem bagāti jaunieši, kuru vidū ir pazīstamā volejboliste Tīna Graudiņa, mūziķe Patrisha un kosmosa tehnoloģiju izstrādātājs Roberts Gotvalds.
Karjeras nedēļa nav iedomājama bez tās galvenajiem organizatoriem reģionos – Latvijas pilsētu, novadu un pašvaldību apvienību izglītības iestādēm un Profesionālās izglītības kompetences centriem (PIKC), kuri piešķir pasākumam nacionālu mērogu. Karjeras nedēļas laikā jauniešiem būs iespēja saņemt interesējošo informāciju un atbildes par karjeras izvēles jautājumiem no vietējiem uzņēmumu vadītājiem un karjeras konsultantiem, kā arī virtuāli paviesoties dažādu nozaru uzņēmumos. Karjeras nedēļas pasākumu mērķis ir veicināt atvērtu diskusiju vecāku, skolotāju, darba devēju un audzēkņus starpā, lai tādējādi atvieglotu karjeras izvēles procesu.
Karjeras nedēļas laikā izglītības iestādēs Latvijā notiks arī dažādi citi ar profesijas izvēli saistīti pasākumi, virtuāla saziņa ar uzņēmumu un universitāšu pārstāvjiem, diskusijas, radošās darbnīcas un citas ar profesiju izpēti un iepazīšanu saistītas aktivitātes. Tāpat jauniešiem būs iespēja virtuāli paviesoties dažādās mācību iestādēs, saņemt interesējošo informāciju par studiju iespējām Latvijā un ārvalstīs, izzināt populāru profesiju aizkulises, kā arī saņemt praktisku informāciju par karjeras atbalsta veidiem un instrumentiem savu spēju un interešu izzināšanai. Ņemot vērā Covid-19 ierobežošanas pasākumus un attālināto mācību procesu skolās, liela daļa ar profesiju izzināšanu un karjeras plānošanu saistīto pasākumu notiks tiešsaistē, savukārt daļa tiks realizēti tuvāko mēnešu laikā pēc Karjeras nedēļas noslēgšanās, ņemot vērā epidemiologu rekomendācijas un atbildīgo iestāžu rīkojumus.
Pasākuma aktualitātēm un programmai var sekot līdzi vietnē ŠEIT un sociālajos tīklos facebook.com/TavaiKarjerai, twitter/TavaiKarjerai. “Karjeras nedēla” tiek īstenota VIAA īstenota projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. To finansē Eiropas Sociālais fonds un valsts.
Kas darba tirgū notiks pēc gadiem 10, 20 un 30?
Kā gatavoties nākotnes profesijām? Kādas būs pieprasītas profesijas darba tirgū pēc 10, 20 vai 30 gadiem? Vai tas, ko esam darījuši līdz šim, pēc desmit gadiem būs nevērtīgi?
Profesiju un darba tirgus pasaulē mainās tik strauji, ka bērniem, kuri šobrīd tikai sāk mācīties skolās, jāapzinās, ka sava mūža laikā vairākas reizes būs pilnībā jāmaina profesija. Protams, puse no visām nākotnes profesijām pašlaik vēl pasaulē pat neeksistē! Sarunu festivāla “Lampa 2019” ietvaros noritēja Latvijas darba devēju konfederācijas un “Coca-Cola HBC Latvija” rīkotā diskusija: "Darba tirgus - kā gatavoties nākotnes profesijām?" Tajā ar savu vērtējumu un redzējumu nākotnē dalījās Bijušais Izglītības ministrs, Sociālantropologs Roberts Ķīlis, Elektronikas un IT jomu uzņēmējs Normunds Bergs, LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, Influenceris Deniss Ševeļovs un “TechChill” startup konferences valdes priekšsēdētājs Ernests Štāls.
“Pirms 11 gadiem man nācās runāt par dažādām kompetencēm un profesijām, kas varētu būt nākotnē. Toreiz tas viss izskatījās daudz cerīgāk, radošāk, optimistiskāk un entuziastiskāk. Šodien tas izskatās drusku savādāk, drūmāk, izaicinošāk, mainīgāk, stresaināk. Tam acīmredzot ir zināma saikne ar to, kas notika šajos 10 gados. Ko darīt? Viens, noteikti ir atteikties no lietām, kas nebūs. Otrs – radošums, domāt savādāk kā līdz šim un, trešais – sadarbība. Ceturtais būtu mācēt mācīties!”, skaidro Bijušais Izglītības ministrs, Sociālantropologs Roberts Ķīlis!
Savukārt, Elektronikas un IT jomu uzņēmējs Normunds Bergs atgādina: “Bērni, protams, mācieties fiziku un matemātiku. Mācīties svešvalodas. Un noteikti tā ir tā pirmā recepte. Jo, lai jūs varētu iemācīties mācīties visu mūžu, jums ir jāmāk lasīt un rakstīt, jums ir jāmāk sava valoda un vismaz viena svešvaloda un jums ir jāzina fizikas un matemātikas pamati! Bet labā ziņa – būs lietas, kas mainīsies ļoti ātri, piemēram, ja vajadzētu nosaukt vienu – man noteikti būtu bail mācīties par tālbraucēju šoferi vai taksistu.”
Laikā no 18. līdz 22. gadam 42% no pieprasītām prasmēm darba tirgū mainīsies. Strauji pieaugošais darba spēka trūkums Latvijā, kā arī tehnoloģiskais progress un tehnoloģisko inovāciju pieejamība, ir tās tendences, kas darba devējam liek meklēt jaunus un inovatīvus risinājumus. Nozaru automatizācija un digitalizācija ir tendences ar ko saskaras nu jau katrs darba devējs Latvijā! Tehnoloģiskais progress palīdz risināt darba spēka trūkuma problēmas, sniedz iespējas radīt jaunas darba vietas, kas rada augstāk pievienotu vērtību un līdz ar to palielina kopējo nozaru produktivitāti.
“Jau šobrīd ir problēmas un dara spēka trūkst! Dzīve piespiež uzņēmējus mainīt daudzas lietas, jo nav jau variantu - “Tev tie robotiņi ir jāliek.” Tajā brīdī, mēs domājam, ko darīt,” situāciju vērtē LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Ernests Štāls: “Patiesībā jā, ir lietas, ko jau aizstāj. Tu atrodi kādu aplikāciju un izdari lietas ātrāk. Man liekas, tā arī ir tā lieta, ka Tu nekad nezini, kad kāds algoritms vai robots aizstās to, ko jūs darāt. Un ir cilvēki, kuri domā, piemēram, es jau esmu ārsts un tas ir pavisam savādāk, bet nē – jau tagad ir algoritms, kurā ievadot simtiem vēža fotogrāfijas no dažādām stadijām un tas pateiks daudz labāk, nekā kaut kāds “eksperts”.”
Bet kā nākotnē vērtēt Influenceri, kā profesiju? Vai tā piedzīvos savu zelta gājienu? Kā uzskata Normunds Bergs, ka kopumā tas ir viedokļu līderis. Tas ir arī mācītājs baznīcā, kurā ieklausās: “Cilvēks, kurā ieklausās parasti ir cilvēks ar pieredzi, vai zināšanām un, ja tu dzīvē esi ko sasniedzis, tad tu zini, ko tu saki. Tas atrāviens lielais ir tur, ka pietiekami daudz cilvēku ar pietiekoši lielām zināšanām nav tajā digitālajā vidē, bet savukārt, jaunie cilvēki vairāk skatās uz digitālo vidi un tamdēļ ir arī žirkti ļaudis, kuri vienkārši aizpilda nišu.”
“Protams, ka mēs dzīvosim kaut kādā momentā, pasaulē, kur viss būs robotizēts – visi tagad sāk runāt par pēcdarba pasauli. Domāju, ka mēs pēc 50 gadiem to visu pieredzēsim, Latvijā varbūt pēc 70 gadiem, bet redzēsim. Par nozarēm, kas varētu būt aktuālas, tā ir apkalpošanas sfēra. Atceros, ka Latvijā arī bija problēmas ieiešot pašapkalpošanās kases, kaut vai mūsu kaimiņvalstīs tādas jau bija. Tāpat arī ir balsošanā ar e-parakstu. Latviešiem ir kaut kāda iekšēja pretestība, jo cilvēki baidās pazaudēt savas darba vietas. Kamēr Latvijā nemainīsies politika un sabiedrības domāšana, ātrāk nekas nenotiks,” savas bažas pauž Influenceris Deniss Ševeļovs.
Informāciju sagatavoja Dace Dricka