- Interesanti, kur paliek visi ūdeņi, kurus mēs izlietojam mājās un skolā?
- Tie aiziet kanalizācijā!
- Labi, bet tālāk?
- Bet tālāk, tie tek pa lielām caurulēm zem zemes un zem mūsu Daugavas uz Kaplavas pagastu, kur atrodas Notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas stacija.
To 20. februārī noskaidroja 12.klases skolēni , kuri vidusskolā izvēlas padziļināti mācīties Dabaszinības, apmeklējot Notekūdeņu attīrīšanas staciju Kaplavas pagastā un redzot visu notekūdeņu attīrīšanas procesu klātienē.
Par notekūdeņiem sauc visus ūdeņus, kas radušies cilvēka darbības rezultātā. Notekūdeņu attīrīšanas procesu var iedalīt trīs secīgos posmos: priekšattīrīšana, sekundārā attīrīšana un speciālā attīrīšana. Priekšattīrīšanas posmā atdala gan cietas, gan šķidras, gan ūdenī nešķīstošas vielas — smiltis, taukus, eļļas. To veic, notekūdeņus laižot caur metāla režģiem un sietiem. Notekūdeņos ir liels daudzums daļiņu, kas ir pietiekami smagas un nogulsnējas. Tās atdala tvertnēs. Ūdens lēni plūst caur nostādināšanas baseiniem, un daļiņas paspēj nosēsties to dibenā. Notekūdeņu sekundārās attīrīšanas procesā veic ūdenī izšķīdušo un atlikušo organisko vielu bioloģisku noārdīšanu, izmantojot aktīvās dūņas. Aktīvās dūņas ir baktērijas un vienšūņi, kas intensīvi barojas ar fosfātiem, tās noārdot līdz ogļskābajai gāzei, un ūdens paliek tīrs. Attīrīts ūdens nonāk Daugavā un no jauna piedalās apritē.
Tagad mēs labāk saprotam ūdens apriti sadzīvē un dabā. Lietosim ūdeni saudzīgi un atbildīgi, taupot ūdens resursus!
Ludmila Koževņikova,
Krāslavas ģimnāzijas dabaszinību skolotāja
Autora foto