Brunči, svārki, lindraki

Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros 7.klašu jaunieši noskatījās tiešsaistes nodarbību ZOOM "Brunči, svārki, lindraki", ko organizēja Livonijas ordeņa pils muzejs Ventspilī.

Apģērbs raksturo cilvēka attiecību veidu ar apkārt esošo pasauli. Pasaulē katrā klimata zonā ir savi apģērba veidi un aksesuāri. Katra laikmeta un tautas raksturs ir bijis noteicošais apgērba detaļu izgudrošanā un pielāgošanā un arī kā izpausmes veids, tautas raksturam un temperimentam.Tērps ir katras tautas gara spogulis. Šajā stāstījumā analizēsim tikai vienu no apģērba sastāvdaļām - svārkus, to izcelsmi un pilnveidošanos cauri gadsimtiem. Stāsts par svārku vēsturi. 21. gadsimts nav atteicies no šī apģērba sastāvdaļas, tikai turpina to pilveidot dažādos audumos un griezumos. Sieviete nevar bez svārkiem, bet arī vīrieši nav vienaldzīgi pret tāda apģērba valkāšanu. Tāpēc tautās, kuras patlaban pārdzīvo savu nacionālo vērtību saglabāšanu un atdzimšanu, atgriežas vēlme popularizēt svārku tradīcijas nacionālajos svētkos. Latviešu tautas tērps saistās ar brunčiem un lindrakiem, tāpēc ir īpašs lepnums par to krāšņumu un pielietojumu arī mūsu dienās.

Nodarbība sniedz ieskatu tērpu vēsturē, sasaista arheoloģisko un etnogrāfisko mantojumu. Atrod saikni starp etnogrāfisko mantojumu un mūsdienu modi, akcentējot lokālo kontekstu un Ventspils muzeja pētījumus, piemēram, par īpašajām jostām- sleņģenēm. 

7.a klases audzinātāja Ilga Stikute aptaujāja skolēnus pēc nodarbības. Lūk, pārdomas!

Man patika šī nodarbība, tā bija interesanta. Bija dažādi attēli un varēja apskatīties, kā kas izskatījās. Bija jauki redzēt, kas bija moderns sen gadu atpakaļ. Nodarbība bija jauka! (Samanta)

Vēlos tiešām pateikties vadītājai par tik interesanti izplānotu, īstenotu un veidotu lekciju!

1. Prezentācija - nodarbības vadītāja bija kopīgojusi prezentāciju, kur bija sīki un korekti stāstīts par gadu laikā nākošo un mainīgo modi un stilu. Tas bija kaut kas! Prezentācijā bija ļoti daudz attēlu un gleznojumu, kurus apskatot, uzreiz radās priekštats par visu kopumā - par tērpu detaļām un visiem slēptajiem sīkumiem.

2. Stāstījums/ priekšnesums - vadītāja bija ļoti jauka! Klausoties stāstījumā, uzreiz var pateikt, ka cilvēks pārzin savu darba jomu.. priekšnesums bija labi pārdomāts, zinošs un jaunu atklājumu pilns.

- Ļoti patīkami, ka beigās bija arī iespēja uzdot sevis interesējošos jautājumus un saņemt uz tiem atbildes. (Anna)

Es uzzināju, ka joprojām cilvēki nēsā viduslaiku modes drēbes. Kopumā stāstījums bija interesants, bet laikam man nepatika tas, ka, manuprāt, pārāk maz stāstīja par vīriešu svārkiem kopumā, kuri, kā sākumā minēja, ir un to ir diezgan daudz. Tāpēc es arī uzdevu jautājumu par skotu svārkiem.(Emīls)

Materiālu apkopoja Skaidrīte Gasperoviča