No baložiem līdz mūsdienām

Kopš XIX gadsimtā vairākās valstīs sāka parādīties nacionālie Pasta muzeji, kuros tika vāktas un glabātas valsts pastmarku kolekcijas.

Pirmais Pasta muzejs parādījās 1872. gadā Vācijā, Berlīnē, kur kopš 1886. gada ir pasaulē lielākā pastmarku un citu pasta piederumu kolekcija un izstāde.

 

Līdz 2020. gadam Latvijā nav bijis Pasta muzeja, bet 2020.gada 1.augustā Aglonā tika atvērts  Pasta un informācijas muzejs, kur var uzzināt daudz par pasta attīstību Latvijā. Muzeja veidotāji ir Elizabete Viļuma – Gražule un Arturs Gražulis.

2021.gada 21. un 22. septembrī  programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Krāslavas ģimnāzijas 9.b un 9.c klašu skolēni apmeklēja Aglonas Pasta muzeju. Mūsu gide Elizabete ar aizrautību novadīja ekskursiju, ļoti interesanti mums stāstīja  par pasta attīstības vēsturi un arī iepazīstināja ar Aglonas vēsturi.

Skolēni jau zināja, ka ir baložu pasts. Bet, ka informācija tika pārraidīta ar bišu palīdzību, bija ļoti interesanti uzzināt! Muzejā viņiem bija iespēja apskatīt pirmo pastmarku – “Melnais penijs”, gan kolekciju – 150 gadu ilgais pastmarkas stāsts Latvijas teritorijā. Skolēni apskatīja pirmo Latvijas pastmarku, kurai otrajā pusē attēlota vācu karte, un vēl daudzus citus interesantus eksponātus.

Gide atzīmēja, ka interese par informācijas, dokumentu, ar pasta vēsturi saistītu priekšmetu meklēšanu nekļūst mazāka, un, visticamāk, tiks papildinātas jau izveidotās ekspozīcijas. Lai viņai veicas!

Paldies par iespēju apmeklēt Aglonu programmai “Latvijas skolas soma”!

9.b un 9.c skolēnu vārdā

 klašu audzinātājas Ināra Grāve un Jeļena Japiņa