Krāslavas ģimnāzijas skolēnu zinātniski pētnieciskā darbība

“Šaubu nav, ka laimīgus mūs dara nevis tas,

 kas mums pieder, bet gan tas,

 kā mēs izmantojam to, kas mums pieder"

/J.Kiršens/

Viena no svarīgākajām prasmēm, kas skolēniem jāpilnveido, ir pētnieciskā darbība, kas ir organiska mācību procesa sastāvdaļa. Pētīšanas iemaņas skolēns attīsta atbilstoši pedagoga izvēlētajai vai izstrādātajai programmai, sasniedzot mācību priekšmetu standartos pamatizglītībā un vispārējā vidējā izglītībā definēto rezultātu. Pētnieciskās darbības uzdevums ir veicināt izpratni par zinātniski pētnieciskā darba pamatprincipiem, attīstīt analītiskās spējas, kritiskās domāšanas prasmi, attīstīt spēju analizēt literatūru un lietot teorētiskas atziņas praksē konkrētu problēmu izpētē.

Krāslavas ģimnāzija jau 27 gadus ikvienam 11.-12.klases skolēnam piedāvā iespēju padziļināt zināšanas atsevišķās mācību priekšmetu tēmās, kā arī pilnveidot prasmi uzstāties.

Vērojot savu skolēnu darbošanos zinātniski pētniecisko darbu izstrādes procesā, bieži vien rodas jautājums - vai šajā darba izstrādes brīdī vēl eksistē tāds jēdziens kā gribasspēks? Vai tomēr var runāt par jauniešu mērķiem, motīviem, vērtībām, prioritātēm, to izvēli un veidiem, kā sasniegt to, ko vēlas? Nenoliedzami, ka tas jau ir kas lielāks un vērtīgāks, ar ko jaunietis var lepoties. Un lepojamies arī mēs, skolotāji.

Arī šis gads Krāslavas ģimnāzijas skolēnu zinātniski pētniecisko darbu  sasniegumu krātuvē nesa godalgotas vietas ne tikai reģiona, bet arī valsts līmenī – no skolā prezentētā 21 darba uz Latgales reģionālo konferenci Daugavpils Universitātē tika izvirzīti un izsaukti uzstāties septiņu darbu autori:

  • Viesturs Andžāns, darbs “Startup ekosistēmas Baltijas valstīs” (vadītāja ekonomikas skolotāja Agita Svarinska)
  • Ervīns Jakovelis, darbs “Nevalstisko organizāciju  nozīme pilsoniskās sabiedrības un demokrātijas stiprināšanā” (vadītāja vēstures, filozofijas un politikas skolotāja Viktorija Nalivaiko)
  • Nika Bičkova, Margarita Zaharova, darbs „Vērtību nozīmība dažādu laikmetu un paaudžu kontekstā” (vadītāja vēstures, filozofijas un politikas skolotāja Viktorija Nalivaiko)
  • Kristīna Filatova, Anastasija Šahirova, darbs “Feminisma kā filozofiskās kustības  analīze Simonas de Bovuāras esejas ‘’Otrais dzimums’’ kontekstā ar sievietes ķermeniskās pieredzes problēmu centrā” (vadītāja vēstures, filozofijas un politikas skolotāja Viktorija Nalivaiko)
  • Samanta Krumpāne, darbs “Izglītības līmeņa nozīme demences- Alcheimera slimības- saslimšanā”, (vadītāja matemātikas skolotāja Anna Juškeviča)
  • Aivis Plociņš, darbs “Pauerliftinga attīstība Latvijā” (vadītāja sociālo zinību skolotāja Vija Konceviča)
  • Anna Monska, darbs “Suņu pareizais uzturs” (vadītāja sociālo zinību skolotāja Vija Konceviča)

Daugavpils Universitātes mācībspēki augstu novērtēja mūsu skolēnu sniegumu, piešķirot 1.pakāpi Nikas Bičkovas un Margaritas Zaharovas darbam, 2.pakāpi piešķirot Ervīna Jakoveļa, Viestura Andžāna un Samantas Krumpānes darbiem un 3.pakāpi piešķirot Annas Monskas, Kristīnes Filatovas un Aivja Plociņa darbiem, kā arī mūsu skolai tika izteikta pateicība par skolēnu veiksmīgu sagatavošanu Latgales reģiona zinātniskās pētniecības darbu konferencei. Uz Latvijas skolēnu 46.zinātniskās pētniecības darbu konferenci Rīgā tika izvirzīti četri darbi: Vērtību nozīmība dažādu laikmetu un paaudžu kontekstā” (N.Bičkova, M.Zaharova), “Startup ekosistēmas Baltijas valstīs” ( V.Andžāns), “Nevalstisko organizāciju  nozīme pilsoniskās sabiedrības un demokrātijas stiprināšanā” (E.Jakovelis), “Izglītības līmeņa nozīme demences- Alcheimera slimības- saslimšanā” (S.Krumpāne).

25.martā skolēni savus darbus prezentēja komisijai, kuras sastāvā jau bija visu Latvijas augstskolu mācībspēki. Arī šeit mūsu jaunieši  pierādīja sevi kā zinošas, erudītas un vispusīgi attīstītas personības – 2.pakāpes diplomu ieguva V.Andžāns un E.Jakovelis, bet 3.pakāpes diplomu – S.Krumpāne. Jāpiebilst, ka Viesturs ieguva arī specbalvu -  bezmaksas apmācības biznesa inkubatorā 8 nedēļu garumā!

Jaunieši, mēs lepojamies ar jums! Paldies, ka nesat skolas vārdu Latvijā un radāt citiem piemēru uzdrīkstēties un nenobīties. Kopā esam sapratuši, ka grūti nenozīmē neiespējami! Novēlu jums vēl lielākus sasniegumus dzīvē!

Milzīgs paldies, skolotāji – darbu vadītāji, recenzenti, klašu audzinātāji! Un atsevišķa pateicība Krāslavas ģimnāzijas direktora vietniecei mācību jautājumos Sandrai Nemeņonokai par atbalstu, pacietību, sapratni un palīdzību darbu formatēšanas un iesniegšanas procesā.

Krāslavas ģimnāzijas direktora vietniece

metodiskajā darbā Ilga Stikute