VAI VAR AIZLIEGT LATVISKO UN 18.NOVEMBRI?

Valsts svētku mēnesī, kad svinam Lāčplēša dienu un Latvijas dzimšanas dienu, 12. klašu skolēniem bija iespēja piedalīties Okupācijas muzeja nodarbībā “Aizliegtais 18.novembris”.

Tajā jaunieši izprata, cik svarīgi ir dzīvot demokrātiskā valstī, kad tu brīvi vari svinēt Latvijas svētkus.

Piedāvāju lasīt divpadsmito rakstīto pēc nodarbības:

- Sociālo zinību  kursā mēs piedalījāmies Latvijas Okupācijas muzeja nodarbībā “Aizliegtais 18. novembris”. Nodarbība tika pasniegta vienkāršā valodā, visi vēsturiskie notikumi un fakti tika pastāstīti video un bilžu formātā, kas lika vieglāk atsaukt atmiņā skolā mācīto. Atmiņā palika Okupācijas muzeja arhīva video, kur tika stāstīts par latviešu patriotu Bruno Javošu, kurš televīzijas tornī nostiprināja sarkanbaltsarkano karogu, bet tika apcietināts. Šī nodarbība lika aizdomāties par savu piederību valstij un tās vēstures apzināšanos.

(Laura Dzalbe (12.a) un Jeļizaveta Abrosimova(12.b) )

- Mūs ļoti pārsteidza vīrieša stāsts par to, kā viņš pašā Rīgas centrā uzkāpa augstā tornī un noņēma PSRS karogu, lai uzstādītu tā vietā Latvijas karogu. Šis stāsts parāda, cik stipra bija cilvēka uzticība un mīlestība, jo  tas bija gatavs pārkāpt likumu un apdraudēja savu un savas ģimenes dzīvību savas valsts labā. Svarīgāko informāciju, kuru nodarbības vadītājs stāstīja, mēs zinājām. Tā kā mēs neesam pieraduši tāda veida pasākumiem, tāpēc mēs bijām diezgan kautrīgi un nedroši.

(Helēna Baranovska 12.a)

- 18. novembris ir īpaša diena, jo Latvija ieguva neatkarību. Bija interesanti klausīties, kā mums stāstīja par cilvēkiem, kuri pretojās PSRS režīmam. Man patika kā gids stāstīja, bija interesanti, jo uzdeva jautājumus, jokoja un ļāva padomāt. Uzzināju ka parastie cilvēki pretojās PSRS, piemēram, viens cilvēks noņēma Krievijas karogu un uzlika Latvijas karogu, viņu pat apcietināja. Uzzināju uz kurieni deportēja cilvēkus, kuri pretojās PSRS.

(Viktors Bārtulis 12.b)

- 11. novembrī piedalījos Okupācijas muzeja nodarbībā, kur uzzinājām vairāk par 18. novembra vēsturi. Viena no iespaidīgākajām lietām, ko es uzzināju ir Bruno Javoiša dzīvesstāsts un viņa ieguldījums Latvijas vēsturē. Viņš bija tas cilvēks kurš riskējot ar savu dzīvību un uzkāpa radiotornī, lai  nomainītu PSRS karogu uz Latvijas sarkanbaltsarkano karogu. Tas mani ļoti iespaidoja. Un es ceru nākotnē redzēt vēl tādu nesavtīgu cilvēku stāstus. Man ļoti patika tas, kā nodarbības vadītājs prezentācijā iekomponēja dažādus, īsus fragmentus no intervijām, jo tad viņam nevajadzēja pārstāstīt un mēs varējām iepazīties ar notikušo intervēto stāstījumu. Taču viņa papildkomentāri bija nepieciešami, tie izskaidroja informāciju, palīdzot izprast un labāk iegaumēt informāciju!

( Dominika Kalpiša 12.a)

- Nodarbība bija saturīga. Uzzināju jaunus faktus, piemēram, par LR karoga pacelšanu radiotornī Rīgas centrā. Patika izmantotie vizuālie materiāli. Gids uzturēja kontaktu ar skolēniem, kas arī ir svarīgs aspekts. Kopumā nodarbība atstāja pozitīvas emocijas.

(Aigars Staņēvičs 12.b)

Nodarbības iedvesmoti, skolēni rakstīja uzsaukumu Latvijas tautai 2022.gada 18. novembrim.

Lai vēstures stāsti iedvesmo arī Jūs!

Krāslavas ģimnāzijas

vēstures skolotāja Dzintra Rateniece