MĀCĪBU STUNDA ANDRUPENES LAUKU SĒTĀ

18. maijā 1.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Andrupenes lauku sētu un piedalījās maizes cepšanas procesā.

Dizaina un tehnoloģiju stundās 1. klasē iekļauts temats “Maizes tapšanas ceļš”. Divu mēnešu garumā skolēni ar lielu interesi darbojās šajās stundās. Skolēni strādāja gan individuāli, gan grupās. Bērni skatījās filmas par maizes tapšanas procesu, atpazina dažādus maizes veidus, izmantojot maņas – garšu, ožu, tausti, iepazinās ar maizes tapšanas ceļu senatnē un mūsdienās, nosakot kopīgo un atšķirīgo, pētīja maizes etiķetes, nosakot maizes nosaukumu, ražotāju,  iepazinās arī  ar labības veidiem un veidoja savas maizes etiķetes.

Mācību stunda turpinājās Andrupenes lauku sētā, kur skolēni apskatīja senās ēkas, kurās strādāja un dzīvoja mūsu senči. Ar aizrautību katrs bērns mēģināja malt graudus dzirnakmeņos. Tomēr šis darbs nedevās viegli, jo vajadzīgs liels spēks, lai grieztu akmeņus. Skolēni atpazina kviešu un rudzu vārpas, sijāja miltus, vēroja, kā saimniece jauca un mīcīja mīklu un veidoja maizes kukulīšus. Izveidotos kukulīšus ielika cepties vecajā maizes krāsnī. Kad pēc stundas maizīte izcepās, tad smarža virmoja pa visu istabu. Pēc tam notika maizes degustācija. Visi atzina, ka maizīte ir ļoti garšīga. Skolēni atkārtoja arī dabaszinību stundās iegūtās zināšanas par dabas teritorijām, jo braucot vēroja mūsu novada skaisto dabu – mežus, pļavas, tīrumus un paugurus.

Skolēnu atsauksmes par ekskursiju:

Valērija: “Es uzzināju, kā gatavo mīklu un cep maizi. Patika no māla taisītas krūzītes un bļodiņas.”

Akvelīna: “Es daudz ko iemācījos par maizes cepšanu. Varēšu pati cept maizi. Es gribētu vēlreiz braukt tādā ekskursijā.”

Agnese G.: “Man ļoti patika skatīties veco māju, tāpēc, ka man patīk apskatīt dažādus muzejus. Es uzzināju, ka agrāk maizē nelika cukuru. Vēl patika degustēt maizi, kuru izcepām.”

Paula: “Man patika stāstījums par maizes cepšanu. Tā var iemācīties cept maizi.”

Lolita: ”Man patika maizes cepšana un visas mājiņas, ko mēs apskatījām – pirts, klēts.”

Agnese R.: “Man ļoti patika skatīties, kā veido maizi. Es jau sen gribēju to uzzināt.”

Dāvis: “Patika maizes taisīšana un māla trauki.”

Marika: “Patika maizes cepšana, jo es nezināju kā to dara krāsnī.”

Darja: “Man patika, ka iedeva pagaršot izcepto maizi.”

Katrīna: “Visvairāk man patika skatīties, kā cepa maizi un ēst viņu. Es vēl paņēmu līdzi maizīti.”

Viktorija: “Bija ļoti interesanti.”

Paldies Andrupenes muzeja vadītājai Skaidrītei Pauliņai par aizraujošo ceļojumu maizes pasaulē. Paldies Aulejas pagasta pārvaldei par autobusu un šoferim par drošo bērnu nogādāšanu galamērķī un atpakaļ. Paldies māmiņai Olitai Truskovskai par kopā būšanu un palīdzību.

Ināra Krute,

1.a klases audzinātāja

Autora foto

www.latvijasskolassoma.lv